Inaczej ogród wiejski, dominuje w nim duża liczba kolorów i kontrast przejawiający się w łączeniu delikatnych barw naturalnych drewna czy kamienia z jaskrawą kolorystyką budynku i roślin.

W ogrodach rustykalnych sadzimy przede wszystkim gatunki rodzime lub gatunki obce, lecz pospolicie występujące w okolicy. Duży nacisk kładziemy na występowanie licznej ilości gatunków i odmian kwitnących bylin, które posadzone zostać powinny tak by okres kwitnienia jednej zazębiał się z okresem kwitnienia drugiej. Nasadzenia takie gwarantują efektowny wygląd przez cały okres wegetacyjny.

Do tworzenia ogrodów rustykalnych nadają się przede wszystkim działki o dużych powierzchniach, ze zróżnicowaniami terenu oraz położone w malowniczym krajobrazie. Ogród zaprojektowany na takim obszarze charakteryzował się będzie bajkowymi krętymi ścieżkami biegnącymi przy oczkach wodnych, rabatach roślinnych czy skalniakach.

Nieodzownym elementem ogrodów rustykalnych jest woda która może występować w postaci stawu z kaskadą, oczek wodnych lub wodotrysków zlokalizowanych przy miejscach często odwiedzanych przez właścicieli. Należy pamiętać, że materiały naturalne zawsze dobrze komponują się z ogrodem rustykalnym, zaleca się wykonanie ścieżek z kamieni (otoczki lub łupane) ewentualnie kostek o neutralnej barwie. Elementy małej architektury dobrze wyglądają wykonane z „żywego” drewna. Gliniane donice i wazy także będą ciekawym dopełnieniem.

Swoboda i przypadkowość w ogrodach rustykalnych jest jedynie pozorna, taki ogród to prawdziwy organizm, w którym występuje szereg zależności, a każdy z elementów motywuje występowanie innego. Taki ogród to w końcu skrawek wiejskiej przyrody zamknięty w granicach działki.