Skarpa to wymarzone miejsce do zaprojektowania ogrodu, z jednej strony niesamowicie trudne wymagające dużej wiedzy i niebanalnego pomysłu, a z drugiej zaś mogące dać niesamowity efekt po odpowiednim zagospodarowaniu.

Specyfika skarp wymusza rozwiązania projektowe, które muszą pełnić konkretną funkcję techniczną. Zadaniem projektu jest połączenie tejże kwestii z walorami estetycznymi i wydobyciem formy ogrodu. Zróżnicowania terenu, w zależności od stylu w jakim pracujemy, pomogą stworzyć przestrzeń ciekawą i niepowtarzalną. Możliwości jest mnóstwo od swobodnie pofalowanych darniowych skarp, przez ogrody z murkami oporowymi z kamienia, po zapierające dech w piersiach ogrody o konstrukcjach tarasowych.

Warunki siedliskowe skarp wymagają również odpowiedniego doboru roślin. Pamiętajmy o tym, że ziemia przesycha tu dużo szybciej, a wiatry są bardziej dokuczliwe niż w przypadku terenu płaskiego.

Dobrze zaprojektowany ogród na skarpie, wykorzystując pochyłości i spadki, stworzy zieloną enklawę idealną do wypoczynku i spędzania wolnego czasu.