Stawiamy w nim na minimalizm, prostotę i harmonię kompozycji. Zarys ogrodu silnie skorelowany jest z bryłą i architekturą budynku, co decyduje o tym, że w ogrodzie tym dominują kształty geometryczne, prosta forma i czytelny układ. W ogrodach nowoczesnych także kolorystyka nie jest dziełem przypadku, minimalna liczba kolorów połączonych w odpowiedni sposób daje uczucie stonowania i spokoju.

Dobór roślin charakteryzuje się zastosowaniem małej liczby gatunków, lecz w dużych ilościach, stosowane są często nasadzenia jednogatunkowe. Ilość gatunków możemy oczywiście wzbogacić, ale ograniczając jednocześnie paletę ich kolorów do 2-3 barw, by nie naruszyć spokojnego klimatu ogrodu.

Szczególnie zalecane są byliny o ozdobnych mięsistych liściach lub o długim okresie kwitnienia, krzewy dobrze znoszące strzyżenie i dające się formować oraz drzewa charakteryzujące się regularnym pokrojem. W ogrodach nowoczesnych nie może zabraknąć strzyżonych żywopłotów z bukszpanu, cisu, lub żywotnika, formowanych szpalerów drzew oraz geometrycznych rabat roślinnych z gatunkami połączonymi w niebanalny sposób oraz traw ozdobnych.

Dodatki i elementy małej architektury wykonane są najczęściej ze szkła, drewna, metalu i betonu. Wskazane jest wykorzystanie elementów wodnych w postaci regularnych kanałów, ścian wodnych czy prostych wodotrysków. Pożądane kształty to formy regularne: kule, stożki, walce czy sześciany.

Funkcja tarasu uzależniona jest przede wszystkim od potrzeb klienta i tak taras może być miejscem spotkań, spożywania posiłków czy odpoczynku po ciężkim dniu. Spędzone w nim chwile uprzyjemnić mogą meble ogrodowe o prostych kształtach, elementy wodne czy donice z roślinami sezonowymi. Ogród nowoczesny to założenie z jednej strony idealnie komponujące się z budynkiem, będące niejako jego przedłużeniem powielającym jego styl, klimat i linie, z drugiej zaś harmonizujące się z otoczeniem.