To ogród mający naśladować przyrodę, nie starając się jej podbić. Ogrody te urządzane i pielęgnowane są w taki sposób, by działania człowieka były jak najmniej dostrzegalne. Głównymi cechami charakteryzującymi ogrody japońskie są prostota, harmonia i elegancja. Urządzane są według myśli: ucz się od natury, lecz jej nie kopiuj.

Ogród japoński w naszych warunkach jest zazwyczaj jedynie ogrodem stylizowanym, opartym na zasadach tworzenia zgodnych z filozofią, nie trzymającym się jednak sztywno reguł i zasad . Ma jednak nawiązywać do oryginału swoim charakterem i elegancją, rozpoznawalnymi na pierwszy rzut oka. Jest to styl ogrodu szczególnie zalecany dla ludzi ceniących sobie oryginalność i polot.

Dwa główne typy ogrodów japońskich to:

KARESANSUI  – nazywany także ogrodem zen, który tworzy kompozycja piasku, żwiru i kamieni. Żwir symbolizuje wodę, kamienie – występujące na niej wyspy, a grabiony piasek uderzające w nie fale.

TSUKIYAMA – nazwa oznacza miniaturowe sztuczne wzgórze, ogród tworzony w formie pagórków, kamieni czy nasypów symbolizujących góry oraz zbiorników wodnych nawiązujących do morza czy jezior.

Najczęściej spotykanymi elementami ogrodów japońskich są: kamienie, elementy wodne oraz rośliny z których każdy posiada swoją symbolikę i tak:

kamienie – symbolizują wieczność, powinny mieć podobny kształt, formę i fakturę, układane w takiej samej pozycji w jakiej występowały w naturze, w swobodne kształty jak łuki czy półkola. Z kamieni tworzone są także elementy architektury ogrodu oraz ścieżki wijące się po ogrodzie i nie krzyżujące się

woda – wnosząca życie i dynamikę do ogrodu w postaci wody stojącej koniecznie o nieregularnych kształtach lub strumienia. Bywa zastępowana także plamą jasnego żwiru

roślinność – traktowana jako dopełnienie całego założenia, podlegająca także ścisłym zasadom. W centralnym miejscu sadzona jest sosna symbolizująca siłę i długowieczność, cenne są roślinny charakteryzujące się bujnym kwitnieniem jak różaneczniki, azalie, magnolie czy glicynie. Nie może zabraknąć również drzew jak klony czy miłorzęby.

Profesjonalnie stworzony ogród japoński to założenie umożliwiające odpoczynek wśród dzikiej przyrody, dające wrażenie istnienia od setek lat i powstania bez pomocy człowieka.