Ogród angielski – pierwsze ogrody angielskie powstawały w XVIII wiekuj jako alternatywa dla formalnych ogrodów barokowych, posiadały charakter nastrojowo-sentymentalny, gromadzono w nich ruiny, głazy, czy obeliski. Dziś ich charakter stał się bardziej uniwersalny. Ogród angielski kojarzy się z bujnymi rabatami roślinnymi, idealnymi trawnikami oraz posągami; całość zamknięta w swobodnym, naturalistycznym klimacie.

Układ ogrodu angielskiego charakteryzuje się występowaniem wnętrz ogrodowych oddzielonych od siebie formowanymi żywopłotami, lub rabatami roślinnymi. Przy budynku układ ogrodu charakteryzuje się regularnością, im dalej tym układ staje się bardziej swobodny. Zarys ogrodu podkreślają płynnie poprowadzone ceglane lub tłuczniowe ścieżki prowadzące wzdłuż najciekawszych zakątków ogrodu zawierających takie elementy jak rzeźby, altany, murki, czy elementy ruin (koniecznie wykonane ręcznie, z naturalnych materiałów).

Niesamowitego uroku nadają trawniki uchodzące za wzór do naśladowania. Ich wygląd w dużej mierze zawdzięczony jest łagodnemu klimatowi i częstym opadom, ale także włożonej w nie pracy i zabiegom pielęgnacyjnym.

Rabaty roślinne w ogrodach angielskich budowane są w dwojaki sposób: amfiteatralnie i naturalistycznie. Ten pierwszy charakteryzuje się piętrowością układu, najniższe byliny lokalizowane są z przodu a wyższe z tyłu, w rabatach naturalistycznych grupy roślin niższych są swobodnie przeplatane grupami roślin wyższych. Dobór gatunkowy charakteryzuje się jednoczesnym okresem kwitnienia kilku gatunków na raz, co daje mocny efekt kolorystyczny. Na tło rabat wykorzystywane są niskie drzewa i krzewy jak: jaśminowiec, wiśnie i śliwy ozdobne, berberys czy mahonia. Pnącza sadzi się nie tylko przy drewnianych konstrukacjach, lecz puszcza się je swobodnie na kamienie czy murki.

Nieodzownym elementem ogrodu angielskiego są róże: sadzone grupowo w formie ogródków różanych, lub pojedynczo przy drewnianych konstrukcjach.

Ważną funkcję estetyczną odgrywają pojedyńcze drzewa sadzone jako solitery (buki, dęby, wierzby) na tle trawników.

Decydując się na wykonanie ogrodu w stylu angielskim, musimy dysponować działką  średnich, lub dużych rozmiarów, najlepiej z istniejącym już drzewostanem. Projektowane założenie musi wtapiać się w krajobraz i charakteryzować się otwartym układem kompozycji. Jest to ogród kosztowny podczas realizacji (ze względu na powierzchnię, dużą ilość roślin i elementów dekoracyjnych), rekompensuje to jednak mała pracochłonność przy jego utrzymaniu i satysfakcję, jaką daje posiadanie ogrodu angielskiego.